Czym są brzeszczoty maszynowe?

Brzeszczoty maszynowe to specjalne piły, które pozwalają na uzyskanie odpowiednich cięć w różnych warunkach. Świetnie nadają się do mobilnych warsztatów. Dzięki nim można ciąć m.in. pręty oraz profile ze stopów żelaza. Brzeszczoty maszynowe pozwalają także na łamanie metali kolorowych. Do cięcia łatwych w obróbce stali można używać akcesoriów lżejszych. Metale trudnoobrabialne wymagają brzeszczotów szerszych i grubszych.

Brzeczczoty maszynowe

Brzeczczoty maszynowe nie są osobnym narzędziem. To część używana w pilarkach ramowych. Szybkość cięcia brzeszczotem jest zależna od kilku czynników. Ważne są m.in. posuw oraz liczba cykli na minutę. Jeżeli zwiększysz te wskaźniki, przyspieszysz parametry cięcia. Profesjonaliści zalecają jednak ustawienie jak najwyższego posuwu i jak najniższą liczbę cykli. Ma to znaczenie, ponieważ zbyt intensywny posuw może wpłynąć na zniszczenie zębów. Często także powoduje krzywe cięcie (niekiedy nawet pęknięcie ostrza!). Twarde materiały w szczególności wymagają niskich cykli i wysokiego posuwu – to podstawowa zasada.

Brzeczczot maszynowy

Co ciekawe, nowe brzeszczoty maszynowe nie nadają się do trudnych prac. Należy je odpowiednio dotrzeć – najlepiej popracować nimi przez kilka minut ze zmniejszonym posuwem. Pominięcie docierania znacznie skraca trwałość narzędzia. Do brzeszczotów dodaje się odpowiednie chłodziwa, których należy używać po skończonej pracy.